Wartoooo WIEDZIEĆ

Letnie cięcie róż
Letnie cięcie róż

Choć podstawowym terminem cięcia róż jest wiosna, nie należy o nim zapominać również latem.  Letnie cięcie róż różni się jednak od tego wiosennego. Po zakończeniu pierwszego kwitnienia wszystkie powtarzające kwitnienie róże wielko- i wielo-kwiatowe oraz miniaturowe, krzewiaste i pienne należy oczyścić z resztek przekwitniętych kwiatów (najlepiej tak naprawdę robić to na bieżąco). Usuwamy je tnąc pod przekwitniętym kwiatostanem, około 5 mm nad pierwszym całkowicie ukształtowanym liściem. Często róża sama wskazuje miejsce cięcia wypuszczając nowy pęd poniżej przekwitłego kwiatu.

Tak wysokie cięcie podyktowane jest troską o zachowanie jak największej wartościowej powierzchni liści. Po takim cięciu możemy radośnie oczekiwać tego, że róża zakwitnie na nowo.

Tniemy zawsze lekko skośnie, w kierunku przeciwnym do pąka w kąciku liściowym (tak, aby woda spływająca z miejsca cięcia nie zalewała pąka).  Używany do tego sekator musi być ostry, aby cięcie było gładkie, czyste a pęd nie uległ rozgnieceniu.

Róż nie powtarzających kwitnienia nie powinno się ciąć latem.

Pamiętajmy tez o sprawdzaniu, czy naszych krzewów nie atakują mszyce!

WRÓĆ