Wartoooo WIEDZIEĆ

Piękny TRAWNIK - zima, to dobra pora na wapnowanie
Piękny TRAWNIK - zima, to dobra pora na wapnowanie

Ci, którzy mają piękny trawnik wiedzą, że jest to najbardziej wymagająca pracy cześć ogrodu. Ci którzy do tej pory dziwili się dlaczego u nich trawa nie jest tak zielona – pewnie tego nie wiedzieli…;)  ale to niestety prawda…  

Aby trawnik cieszył nas piękną  zielenią  i dywanową fakturą wymaga bardzo wielu zabiegów, uwagi i pracy.

Jeżeli na naszym trawniku w minionym sezonie pojawiał się mech lub skrzypy, trawa była słaba i miała jasną barwę mino regularnego nawożenia,  pierwszym działaniem, jakie powinniśmy podjąć jest zbadanie odczynu  pH  gleby.

Właściwe pH gleby na trawniku na glebach zwięzłych powinno  wynosić ok. 6,8, na  lekkich ok. 6,5. Na glebach silnie zakwaszonych pH wynosi  poniżej 6 – jest to niewłaściwe dla trawnika.

Jeśli odczyn okazuje się być poniżej normy, należy przeprowadzić wapnowanie.

Celem wapnowania gleby jest doprowadzenie jej odczynu do wartości najbardziej korzystnej dla  potrzeb rośliny.  Wapń korzystnie wpływa także na strukturę gleby – dzięki niemu próchnica zlepia się, przybierając bardzo korzystną dla korzeni postać gruzełkowatą wpływającą między innymi na lepsze przyswajanie składników pokarmowych także przez trawy.

Wapnowanie małymi dawkami możemy przeprowadzić praktycznie o każdej porze roku, ale najlepiej wybrać okres powegetacyjny - jesienny.  Nie wolno łączyć wapnowania z  zasilaniem innymi nawozami (łączenie nawozów wapiennych z innymi nawozami prowadzi do tego, że w wyniku zachodzących w ziemi reakcji chemicznych część minerałów tworzy związki nieprzyswajalne przez rośliny blokując im korzystanie z niezbędnych pierwiastków pokarmowych nawet, jeśli duża ich ilość znalazła się w glebie). Należy więc zachować kilka tygodni odstępu między rozsypaniem wapna a innym nawożeniem. Bezpośrednio po wapnowaniu nie należy też siać ani sadzić roślin.

Stosować można tylko łagodne nawozy węglanowe np. bardzo dobrze sprawdza się kreda, oraz zawierający magnez dolomit. Do pogłównego wapnowania trawnika nie nadają się nawozy tlenkowe (wapno budowlane palone i gaszone).  .

 Ilość nawozu, jaką dodaje się do gleby, zależy od jego rodzaju (nawozy wapienne mogą mieć od 45% do 75% tlenku wapnia – CaO) oraz od rodzaju gleby i stopnia jej zakwaszenia (pH). Większe dawki stosujemy na glebach cięższych i zakwaszonych, mniejsze na piaszczystych W tabeli podano ilość tlenku wapnia, jaką trzeba dodać do gleby, aby otrzymać najkorzystniejsze dla roślin pH 6,5. W oparciu o te wartości należy policzyć, ile potrzeba konkretnego nawozu (na opakowaniu zawsze jest podana zawartość CaO).

Odczyn gleby

Dawka CaO w gr/m2

 

Ziemia lekka, piaszczysta

Ziemia

piaszczysto - gliniasta

Ziemia ciężka,

 gliniasta

4,5

300

450

600

5,0

200

300

400

5,5

150

200

250

6,0

100

100

200

 

Nawóz rozsiewamy równomiernie pilnując, aby nie pozostały duże skupiska lub grudy nawozu mogące wypalić trawę.

Nawozy wapniowe bardzo powoli przenikają do głębszych warstw trawnika, dlatego nie zaleca się wapnowania corocznego lecz w odstępie 3-4 lat.

WRÓĆ