Wartoooo WIEDZIEĆ

Wiosenne cięcie Hortensji
Wiosenne cięcie Hortensji

Wiosna, to czas cięcia hortensji, ale uwaga! NIE WSZYSTKICH gatunków.   Rozróżnienie tego,  jaki krzew mamy w ogrodzie jest bardzo istotne, gdyż niektórych gatunków ciąć nie można, a inne powinno się. Do rzeczy..

Najbardziej chyba znaną w naszych ogrodach jest Hortensja ogrodowa o łacińskiej nazwie Hydrangea macrophylla  – to taka o dużych liściach i okrągłych kwiatach najczęściej w kolorze różowym, czasem niebieskim lub białym. Ją czasami możemy kupić w kwiaciarniach sprzedawana, jako roślinę doniczkową.  Ta hortensja kwitnie na pędach dwuletnich (czyli z zeszłego roku) NIE PRZYCINAMY jej, gdyż wtedy nie zakwitnie w tym roku. Można usunąć przemarznięte i uschnięte gałązki, ale prze rozwojem liści trudno je rozpoznać, więc lepiej zaczekać z tym nawet do maja – zawsze zdążymy.

Następny gatunek, to Hortensja bukietowa, łacińska nazwa Hydrangea paniculata, na szczęście  tez już u nas bardzo popularna. Ta rośnie większa od wcześniej opisanej, ma mniejsze liście, a kwiaty w kształcie bardziej zbliżonym do stożków w kolorach , w zależności od odmiany, od białych przez cytrynowe do różowych.  Ten gatunek kwitnie na pędach jednorocznych, czyli te gałązki, które wypuści na tą wiosnę zakwitną już w tym roku późnym latem. Co to dla nas oznacza? CIĄĆ!  Najlepiej dość nisko - zwłaszcza młode krzewy, a starsze na 2-3 oczka nad zeszłorocznym cięciem (czyli co roku będziemy ścinać gałązki trochę wyżej).  Po co to robimy? Poprawiamy pokrój krzewu – jest ładniej zagęszczony, nie łysieje od dołu, a kwiaty są bardziej okazałe. Hortensja nie przycięta też zakwitnie, ale kwiaty będą coraz drobniejsze, a sam krzew będzie większy.

Kolejna z hortensji coraz częściej stosowana przy zakładaniu ogrodów, to Hortensja drzewiasta łacińska nazwa Hydrangea arborescens , która wbrew nazwie jest krzewem o dość cienkich pędach wyrastających w postaci skupiska z jednego miejsca . Kwiaty tego gatunku, w zależności od odmiany są kremowe lub różowe w kształcie spłaszczonych kul.  Ją również PRZYCINAMY. Tniemy 20 – 30 centymetrów nad ziemią. Ten gatunek nie rozgałęzia się, więc co roku tniemy pędy na podobnej wysokości

Hortensja dębolistna – łac. Hydrangea quercifolia  to krzew ozdobny głównie z oryginalnych, niezwykle intensywnie przebarwiających się jesienią liści oraz wydłużonych kwiatostanów. Gatunek  jest wrażliwy na uszkodzenie pędów i dosyć słabo się regeneruje, dlatego NIE TNIEMY, ograniczamy się do usuwania zaschniętych kwiatostanów i przemarzniętych pędów.

Hortensja kosmata łac. Hydrangea aspera – na razie mało znana w Polsce. Jeśli ktoś z Was ja ma, to niech NIE TNIE, bo ona kwitnie na pędach kilkuletnich, obcięta nie zakwitnie w tym roku.

Hortensja piłkowana łacińska nazwa Hydrangea serrata ma kwiaty zebrane w płaskie baldachogrona wielkości do 10 cm w środku małe a duże –płone po obwodzie. Ta hortensja również kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego CIĘCIA NIE WYKONUJEMY

Hortensja pnąca Hydrangea anomala petiolaris NIE WYMAGA CIĘCIA. Jeśli potrzebujemy ograniczyć jej wzrost, możemy ją przyciąć zaraz po kwitnieniu, ale nie jest to konieczne.

WRÓĆ